Komentár

Brexit pohľadom Brita

Juraj Šupák

Vyzerá to byť už celá večnosť, čo viac ako 17,4 miliónov Britov hnaných emóciami, frustráciou, nacionalizmom a nevedomosťou v júni 2016 odhlasovalo, že Spojené kráľovstvo po viac ako 40 rokoch opustí najväčší a najúspešnejší mierovo-obchodný projekt na svete.

Odvtedy dominujú v ekonomickom a politickom plánovaní dve slová – brexit a neistota.

Najskôr bol brexit s vtipom titulovaný ako najhoršie rozhodnutie, od čias kedy Geri Halliwell opustila skupinu Spice Girls. Medzičasom zažíva brexit bolestivé následky: podľa Bank of England klesla od júna 2016 britská ekonomika približne o 2% HDP, v porovnaní so scenárom, ak by Veľká Británia hlasovala za zotrvanie v EU.

Žiadna bezpečnosť pre EU-občanov

Počas toho ako sa podniky zaoberajú plánovaním scenárov a prípravou na možné následky, dúfa skoro 5 miliónov ľudí (1,5 mil. britských občanov, ktorí žijú v EU a 3,2 mil. EU-občanov, žijúcich a pracujúcich vo Veľkej Británii), vrátane mojej osoby, na bezpečnú a usporiadanú budúcnosť. Aj po druhom odklade brexitu, ešte stále nemáme žiadnu istotu.

Čo mi dáva nádej, je včasná dohoda Spojeného kráľovstva a EU, že práva a status občanov ostanú v najväčšej možnej miere ochránené. V prípade „tvrdého“ brexitu nebude nič platné ani dohodnuté. Moje práva na život, prácu, zdravotnú starostlivosť a vlastníctvo v EU spočívajú doposiaľ výhradne na tom, že Spojené kráľovstvo je časťou EU.

Rôzne ochranné opatrenia

V Spojenom kráľovstve majú do leta 2021 občania EU a ich rodiny, ktorí od 12.4.2019 vo Veľkej Británii žijú, možnosť sa uchádzať o povolenie k pobytu.

V EU sa ochranné opatrenia pre britských štátnych občanov líšia, podľa toho v ktorom štáte žijú: v Českej republike bol napríklad zákon, ktorý sa podobal programu o regulácii trvalého pobytu v Spojenom kráľovstve zamietnutý. V Rakúsku môžu britskí štátni občania po brexite požiadať o povolenie k pobytu v priebehu 6 mesiacov.

Čo sa stane v Írsku?

Myslime aj na 6,5 mil. ľudí v Írsku a Severnom Írsku z ktorých vlastne nikto brexit nechcel a pre ktorých ekonomiku hrozí, že bude mať najväčší dopad. Hranica by mohla nerozumne skomplikovať normálny život a ostrov opäť vrátiť do strachu z minulosti.

Zabránenie no-deal brexitu

Takže, veľká otázka znie, ako to pôjde ďalej?

Som povzbudený postojom oboch strán, že no-deal brexit by uškodil všetkým. Predĺženie termínov brexitu na „Halloween“ 31.okóber, ktoré boli tento týždeň Európskou úniou odsúhlasené, zabránia hroziacemu a katastrofálnemu no-deal scenáru a dávajú Spojenému kráľovstvu čas na dohodu o stratégii brexitu s možnosťou účasti na parlamentných volieb. To znamená, že Spojené kráľovstvo sa budúci mesiac nastávajúcich EU-volieb zúčastní.

Bezproblémový obchod a práva občanov pravdepodobne ostanú počas nového britského premiéra (a zrejme novej vlády) bez zmeny. Ja si ale nemyslím, že sa druhé referendum uskutoční.

Rozhodnutie o referende bolo podľa mňa veľmi neohľaduplné a nedbalé. Dopad bude citeľný pre nastávajúce generácie. Každopádne budúcnosť majú v rukách mladí a pro-európsky zmýšľajúci ľudia. Avšak národnosť nie je identifikátorom toho, že nemôže hroziť politická kríza.

 

Autor: Andrew Dickson, International Liason Director