Daňové novinky 2018

Čo sa vyplatí viac – zvýšenie platu alebo výhody vo forme firemného auta?

Jana KyselováJana Kyselová

Váhate, ktorú z možností si vybrať? V našom článku a sprievodnom videu sa na túto tému pozrieme z pohľadu zamestnanca aj zamestnávateľa.

Pani Kyselová, ste daňová poradkyňa v spoločnosti Grant Thornton. Čo je podľa vás výhodnejšie, zvýšenie platu alebo firemné auto?

Moja prvá odpoveď nebude mať nič spoločné so zdaňovaním, no veľa vedúcich zamestnancov sa častokrát viac teší z firemného auta ako zo zvýšenia platu, ak majú možnosť používať firemné auto aj na súkromné účely. V našej spoločnosti je auto ešte stále aj záležitosťou spoločenského statusu. Vylepšuje imidž danej osoby. Čiže benefit vo forme auta vždy poteší a je pre zamestnanca výbornou motiváciou. Táto forma odmeňovania zamestnancov samozrejme prináša výhody aj pre firmu.

Áno, tomu rozumiem, ale oplatí sa to?

Bezpochyby sa to oplatí, a to hlavne zamestnancovi. Ak zrátame dokopy všetky náklady spojené  s obstaraním a samotnou prevádzkou auta (ako opravy, údržba, poistka, diaľničné známky), tak auto strednej triedy stojí Slovákov v priemere o trochu viac ako 400 EUR mesačne. Naproti tomu hradí všetky náklady za firemné auto spravidla firma. To znamená, že firma auto kúpi a platí aj priebežné náklady.

Zamestnancovi sa zdaňuje súkromné používanie, avšak slovenské zdaňovanie je v tomto ohľade veľkorysé: mesačne sa ako výhoda súkromného užívania zdaňuje len 1% z kúpnej ceny vozidla vrátane DPH a táto suma ešte každoročne klesá o 12,5%, pretože auto starne.

Čo to znamená konkrétne? Môžete uviesť príklad z praxe?

Pri aute strednej triedy za 18 000 EUR zamestnanec počas prvých piatich rokov zaplatí v priemere približne 40 EUR za mesiac na daniach a odvodoch. To znamená, že je preňho firemné auto mesačne o 360 EUR lacnejšie ako vlastné auto. Samozrejme, hovoríme tu o bežnom používaní a opotrebovaní auta.

To znie veľmi presvedčivo, ale oplatí sa to aj firme?

Myslím, že áno. Len krátke vysvetlenie na už spomínanom aute strednej triedy za 18 000 EUR. Ak porovnáme ročný nepeňažný príjem za súkromné používanie auta so zvýšením platu v hodnote 2 160 EUR ročne (180 EUR mesačne), ukáže sa, že počas prvých 8 rokov, čo zodpovedá  priemernej dĺžke životnosti auta, budú odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne zamestnávateľa z titulu zvýšenia platu spolu 6 083 EUR, pričom odvody za firemné auto za rovnaké obdobie bude firmu v rovnakom období stáť 3 421 EUR. To znamená, že zamestnávateľ ušetrí na odvodoch 2 662 EUR. V tejto sume však nie je zohľadnené, že firma nesie všetky náklady za auto.

Čo to znamená v praxi? Kedy má pre firmu zmysel poskytovať firemné auto?

Môj záver je, že firemné auto dáva zmysel, ak zvyšuje mobilitu zamestnanca a prináša výhody pri plnení jeho pracovných povinností. Nehovorím samozrejme o obchodných zástupcoch, ktorí aj tak nemôžu bez auta pracovať. Je isté, že používanie auta na súkromné účely je pre zamestnanca aj firmu daňovo výhodnejšie ako zvýšenie platu v rovnakej výške. Toto by mali zohľadňovať aj firemné vozové parky.

V prípade, že vás táto téma zaujala a uvažujete nad zavedením takéhoto spôsobu odmeňovania u vás vo firme, radi pre vás pripravíme analýzu úspor na daniach a odvodoch.

Pozrite si naše video na túto tému: